Nie wiem czy z kolejnych nowości z serii Smaczna banda i emocje bardziej ucieszyły się moje dzieci, czy jednak ja.

Małe Ciastko przez długi czas wcale nie czuło się bystrym Ciastkiem. Chciało wiedzieć wszystko, znać odpowiedzi na najtrudniejsze pytania, potrafić rozwiązać każdą z łamigłówek. I czuło się źle, że wielu rzeczy po prostu nie wie. Ta niepewność sprawiała także, że nawet gdy odpowiedzi znało doskonale gubiło się w nich, niepewność doprowadzała do pomyłek i zapominania. Aż pewnego dnia Pani Biszkopcik całej klasie zadała taką pracę domową, że wszystko się odmieniło i Ciastko znów poczuło się zupełnie wyjątkowe. A nawet wyjątkowo bystre, bo okazało się, że wcale nie trzeba umieć wszystkiego.

Skwaszone Winogrono jest totalnie zgorzkniałe, zrzędliwe, ciągle sfochowane. Lepiej nie wchodzić mu w drogę. Jednak… nie zawsze takie było. Rosło w rodzinie cudownych, słodziutkich Winogron, aż pewnego dnia, po okropnie przykrym wydarzeniu, coś się w nim totalnie zmieniło. Zaczął patrzeć na innych spode łba, skrupulatnie planować zemstę za każde, najdrobniejsze przewinienie, jego twarz na stałe się wykrzywiła, a jego żale niewyobrażalnie rosły. Aż do momentu, gdy jego myślenie i postępowanie diametralnie się zmieniło i Winogrono zrozumiało, że czasem wystarczy rozmowa i wsłuchanie się w potrzeby własne i potrzeby innych, żeby świat stał się piękniejszy. 

Cudowne, zabawne (bo też pełne gier słownych), a przede wszystkim niezwykle mądre opowieści z całą pewnością skradną serce niejednego dziecka. Każda z książek, które do tej pory ukazały się w serii stanowi doskonały punkt wyjścia do rozmów o emocjach, z którymi, jestem pewna, każdy maluch prędzej czy później się zetknie. 

Jory John, Bystre Ciastko, Warszawa, HarperCollins Polska 2023

Jory John, Skwaszone Winogrono, Warszawa, HarperCollins Polska 2023

wpis powstał we współpracy z wydawnictwem HarperKids Polska