Kto Ty jesteś? Polak mały. Jaki znak Twój? Orzeł biały… Chyba każde dziecko zna ten wpadający w ucho i łatwy do zapamiętania wierszyk. Michał Rusinek postanowił zmierzyć się z tym ponad stuletnim utworem i znane nam od lat pytania zadać raz jeszcze. Odpowiedzi zaś niejednokrotnie was zaskoczą…

JakiZNakTwoj

W wierszach Rusinka Polak nadal jest Polakiem, ale nie tylko, bo jednocześnie staje się otwartym na wszystko obywatelem Świata. Takim, który co prawda swą ojczyznę ma głęboko zakorzenioną w sercu, ale jednocześnie wyjeżdżając do innego kraju (choćby dlatego, że mama lub tata tam właśnie znaleźli lepszą pracę) też potrafi poczuć się jak u siebie, bo można być u siebie – gdziekolwiek na świecie.

JakiZnakTwoj3

Nie chcę, żeby Ziemia była tylko dla Ziemian, Polska dla Polaków, Azja dla Azjatów, a dla Krakowiak Kraków. 

Jest w tych uroczo zilustrowanych przez Joannę Rusinek wierszykach miłość do ojczyzny i naszego pełnego ogonków i innych różnych trudności polskiego języka. Jest pamięć o historii zarówno tej przez duże H, jak i tej zupełnie malutkiej, złączonej nierozerwalnie z tą wielką. Jest wreszcie spis obowiązków, o których każdy nie tylko Polak, powinien codziennie pamiętać.

JakiZnakTwoj2

Świat ogromnie się zmienił. Zmieniła się Polska i nasze do polskości podejście. Otworzyły się granice i my też staliśmy się bardziej otwarci. Chętniej podróżujemy, częściej zmieniamy miejsce zamieszkania, nasza ziemia staje się jednocześnie ziemią wielu innych nacji. I o tym traktują Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości – o otwartości, o tolerancji, o emigracji i o tym, by w byciu Polakiem nie zapomnieć o tym, by być również po prostu człowiekiem.

Michałek Rusinek, il. Joanna Rusinek, Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości, Kraków, Znak Emotikon 2018