Powiem szczerze, nowości z Akademii Mądrego Dziecka dla najmłodszych dzieci zamawiałam z pewną dozą niepewności, sądząc, że moje dzieci są już na nie nieco za duże. Nic bardziej mylnego, książeczki z podserii Zabawa w chowanego i Poznaję dotykiem zrobiły u nas prawdziwy szał i są przez nas czytane i przeglądane po kilka(naście) razy dzienne.

Zabawa w chowanego to książeczki z filcowymi klapkami, za którymi kryją się różne stworzenia. Całość opiera się na pytaniach gdzie jest…? i tak w Gdzie się schował kotek? najmłodsi będą mieli do odkrycia złotą rybkę, pieska, świnkę morską i kotka, natomiast w Gdzie się schował jednorożec? za filcowymi klapkami odnajdą syrenkę, smoka, wróżkę i jednorożca. W obydwóch książeczkach na końcu czeka prawdziwa frajda, bo ostatnim pytanie brzmi A gdzie ty jesteś? Pod filcem natomiast czeka na nas lusterko, w którym Luśka z niekłamaną przyjemnością przegląda się raz za razem. Książeczki mają twardsze strony (choć nie jest to typowy, gruby karton),a filcowe klapki nie dość, że są baaardzo wytrzymałe – przy szarpaniu w każdą możliwą stronę absolutnie nic się z nimi nie dzieje (przynajmniej na razie), to jeszcze stanowią miły dodatek sensoryczny – można je głaskać i smyrać do woli.

Poznaję dotykiem natomiast to książeczki, które również zawierają filcowe elementy, ale są one znacznie mniejsze – a to fragment jabłuszka, a to skrzydełko kaczki, a to mały listek – takie idealne do pogłaskania dla tych najmniejszych paluszków. Na farmie przyglądamy się nieco pracy rolników, który karmią kurczaczki, konie i kaczki, zaganiają owce, czy też jeżdżą traktorem. W lesie obserwujemy szukające jedzenia króliki, niedźwiedzie układające się do snu, pohukujące sowy oraz psocące liski i pluskające się żaby. Na każdej stronie znajduje się krótki tekst, pytanie aktywizujące dziecko i trzy elementy, które dodatkowe musi na obrazku znaleźć. Ale tekst tak naprawdę nie jest żadnym ograniczeniem, bo to książeczki, które idealnie sprawdzą się nie tylko do ćwiczenia spostrzegawczości, ale także w nauce chociażby przy nauce kolorów i liczenia.

Wszystkie cztery książeczki polecam serdecznie, zwłaszcza dla tych najmłodszych dzieci, choć jak widać na naszym przykładzie, sprawdzą się doskonale także dla trzylatków.

Ingela P. Arrhenius, Akademia Mądrego Dziecka. Zabawa w chowanego. Gdzie się schował jednorożec?, Warszawa, HarperKids Collins 2023

Ingela P. Arrhenius, Akademia Mądrego Dziecka. Zabawa w chowanego. Gdzie się schował kotek?, Warszawa, HarperKids Collins 2023

Dawn Machell, Akademia Mądrego Dziecka. Poznaję dotykiem. W lesie, Warszawa, HarperKids Collins 2023

Dawn Machell, Akademia Mądrego Dziecka. Poznaję dotykiem. Na farmie, Warszawa, HarperKids Collins 2023

wpis powstał we współpracy z wydawnictwem HarperKids Polska