Zdaję sobie sprawę, że to już dosłownie ostatni dzwonek na zakup bożonarodzeniowych prezentów, ale jeśli wciąż jeszcze szukacie inspiracji, a przy tym macie ochotę na wyjątkową i przepięknie wydaną książkę, to mam dla was propozycję, której dosłownie nie można się oprzeć. Historia naturalna magii to publikacja, w której można się zakochać od pierwszego spojrzenia.

Można w nią nie wierzyć, można się wypierać, można się na nią zamknąć, ale… magia istnieje. Świat magii jest realny jak rozgwieżdżone niebo, potężny jak fala rozbijająca się o brzeg, niepowstrzymany jak następujące po sobie pory roku. Otacza nas. To nie jakaś sztuczka, lecz obecna we wrzechświecie naturalna siła*. A w podróż po jej świecie zabiera nas Conrad Gessner, przyrodnik i podróżnik, który widział rzeczy, o jakich nam się nawet nie śniło.

To on właśnie opowiada czytelnikowi o sposobach posługiwania się magią, o najbardziej znanych czarodziejach i czarownicach, niezwykłych zwierzętach, które im na przestrzeni lat towarzyszyły czy też magicznych akcesoriach. Zaczynając od starożytnego Egiptu opisuje historię magii aż do czasów współczesnych. Wprowadza też poniekąd w tajniki numerologii, tarota i astrologii. Opowiada o magicznych napojach, amuletach dających siłę i chroniących przed złem oraz roślinach, które leczą, ale mogą także zabić. W Historii naturalnej magii znalazło się też miejsce na różdżki, wykonane z najróżniejszych rodzajów drewna, tajemne kody i języki, którymi przekazywano magiczne formuły, a także przesiąknięte magią dni, takie jak Halloween, przesilenie letnie czy też dzień bogini Brigid.

Już samo wydanie jest wprost magiczne – piękna, twarda, pokryta płótnem oprawa z wytłaczanymi zdobieniami, pozłacane brzegi stron, ilustracje, które przyciągają wzrok. Jednak poza stroną wizualną książka Poppy David i Jessiki Roux zachwyca również treścią, a przy tym zawiera mnóstwo, mnóstwo ciekawostek – takich, w które czasami ciężko uwierzyć i takich, w które uwierzyć po prostu trzeba.

Poppy David, Jessica Roux, Historia naturalna magii, Warszawa, HarperCollins Polska 2022

*s. 4

wpis powstał we współpracy z wydawnictwem HarperKids Polska