Serię niefortunnych zdarzeń darzę ogromnym sentymentem, bo zaczytywałam się nią jeszcze będąc dzieckiem. Nie ukrywam, że z wielką radością przyjęłam to, że seria została wznowiona i będę ją mogła w końcu przeczytać własnym dzieciom, ale… okazało się, że moje dzieci jeszcze niekoniecznie łapią ten klimat. Co wcale nie zniechęciło mnie do tego, by samotnie znów zatopić się w świecie sierot Baudelaire’ów, wierząc głęboko w to, że jeszcze przyjdzie czas, byśmy poczytali o ich przygodach w trójkę. 

Wioletka, Klaus i Słoneczko to dzieci inteligentne, urocze i dobrze wychowane, los jednak nie szczędzi im nieszczęść, a wszystko zaczyna się od strasznego pożaru ich pięknego domu, w którym giną ich rodzice. Wydawać by się mogło, że to wydarzenie samo w sobie jest już ogromną tragedią, jednak jak się okazuje to dopiero początek lawiny nieszczęśliwych wydarzeń, bowiem jedyną osobą, która mogłaby się sierotami zająć jest okropny, chciwy i bezwzględny hrabia Olaf, czyhający tylko na pozostawiona przez ich rodziców fortunę. Problem w jej przejęciu polega jedynie na tym, że pieniędzmi pozostawionymi przez rodziców Wioletka będzie mogła rozporządzać dopiero po ukończeniu osiemnastego roku życia.

Gdy diaboliczny plan hrabiego Olafa kończy się fiaskiem, a on sam musi uciekać w popłochu Wioletka, Klaus i Słoneczko trafiają do uroczego wujcia Monty’ego, sławnego herpetologa, który w swoim wielkim domu prowadzi tytułowy Gabinet gadów. To tam odnajdują nareszcie odrobinę spokoju i prawdziwego szczęścia, to tam mogą zająć się tym, co najbardziej lubią, to tam wreszcie Słoneczko zaprzyjaźnia się z Niesamowicie Jadowitą Żmiją. Ponieważ jednak jak wiemy nam sierotami Baudelaire ciąży jakieś przeklęte fatum ich szczęście nie trwa zbyt długo, a niedługo w domu wujcia Monty’ego zjawia się jego asystent – Stefano – który wcale nie jest tym, za kogo się podaje.

Lemony Snicket stworzył w swoich książkach fantastyczny klimat, nieco mroczny, tajemniczy, przesiąknięty nieszczęściem, ale i dający trochę nadziei, bo stworzone przez niego postacie to dzieci niezwykle bystre, samodzielne i zaradne, a ich spryt i inteligencja często wykracza poza umiejętności dorosłych. Choć odkrycie niecnych planów hrabiego Olafa dla dorosłego czytelnika może być zbyt oczywiste, to dzieciom zapewne przyniesie sporo frajdy.

Lemony Snicket, Seria niefortunnych zdarzeń: Przykry początek, Warszawa, HarperCollins Polska 2022

Lemony Snicket, Seria niefortunnych zdarzeń: Gabinet gadów, Warszawa, HarperCollins Polska 2022

wpis powstał we współpracy z wydawnictwem HarperKids Polska