Jeśli kiedykolwiek mieliście okazję obejrzeć Maszę i niedźwiedzia, to wiecie doskonale, że nie jest to bajka nazbyt… wychowawcza, żeby to delikatnie ująć. Bajeczki Maszy są natomiast jeszcze gorsze. Brzmi to mało zachęcająco, wiem, ale prawda jest taka, że gdy zobaczyłam je w telewizji po raz pierwszy nie będąc wówczas jeszcze matką, to złapałam się za głowę, zastanawiając się nad tym, czy ktoś faktycznie puszcza to dzieciom… Dziś jako matka właśnie, z ręką na sercu oznajmiam, że bajeczki Maszy absolutnie uwielbiam. Tak, nadal uważam, że są mało wychowawcze, ale za to ile przy nich zabawy, ile radości i śmiechu! A przy okazji nieco pokręcone wersję klasycznych baśni stanowią doskonały pretekst do tego, by poznać ich pierwowzory.

Bajki 5 minut przed snem to opowieści dobrze znane ze szklanego ekranu, więc dla tych, którzy wiernie oglądają ich telewizyjną wersję Bajeczki Maszy nie będą żadnym zaskoczeniem. My natomiast widzieliśmy może ze dwa odcinki, co sprawiło, że wspólne czytanie przed snem i odkrywanie różnych alternatywnych wersji baśni, które dziewczynka opowiada swoim zabawkom, dostarczyło nam mnóstwo frajdy.

Znajdziemy w tych opowieściach Czerwonego Kapturka, który nie tylko wraz z babcią daje się zjeść podstępnemu wilkowi, ale też w drodze do staruszki spotyka nierozważnego piernikowego ludzika. Jest wykluwająca się z jajka księżniczka Żaba. Jest Jaś, który zamiast fasoli zasadza ziarnka grochu, a z chmur spada mu piękne dziewczę, uderzająco podobne do bajkowej Roszponki. Tomcio Paluch spotyka się tu z Kotem w Butach, a Kopciuszek z Dziadkiem do Orzechów pełniącym funkcję fantastycznego szczurołapa. Wariacji jest mnóstwo, śmiechu też, a przy okazji ze swoich bajeczek Masza wyciąga różne mądrości, chociażby to, że nie można dokuczać mniejszym i słabszym, należy być grzecznym i uprzejmym, traktować innych tak jak sami chcielibyśmy być traktowani albo, że… hm, no cóż… jeśli ktoś zachowuje się jak prosię, to nawet najdroższe zabawki człowieka z niego nie uczynią.

Bajeczki Maszy. Bajki 5 minut przed snem, Warszawa, HarperKids Polska 2021