Naprawdę nie spodziewałam się aż takiego zaangażowania, a okazuje się, że nowa seria muminkowa okazała się prawdziwym hitem dla mojego młodszego dziecka (choć i starszemu się podoba). 

Bardzo ważne sprawy to zestaw czterech maleńkich, kartonowych książeczek, które idealnie mieszczą się w małych, dziecięcych rączkach, a po odwróceniu i ułożeniu tworzą jeden, spójny obrazek, mogą więc stanowić formę pierwszych puzzli dla malucha. W skład pakietu wchodzą książeczki o kolorach, emocjach, porach roku oraz rodzinie. 

Tekstu w każdej z książeczek nie ma zbyt wiele, dosłownie zdanie lub dwa na każdej z rozkładówek. I tak w przypadku Pór roku śledzimy, co się podczas każdej z nich dzieje: wiosną za sprawą ciepłych promieni słońca topnieją śniegi, latem mieszkańcy Doliny Muminków cieszą się słoneczna pogodą i oddają pracy w ogródku, jesienią Włóczykij wraz z wędrownymi ptakami wyruszają na południe, a zimą cała rodzina Muminków zapada w zimowy sen. Część o kolorach pozwoli maluszkom zapoznać się z podstawowymi barwami, ale też pomoże w odróżnieniu kolorów jaśniejszych i ciemniejszych, bo chociażby trawa i drzewa mają kolor zielony, ale już namiot Włóczykija jest jasnozielony, dom Muminków jest niebieski, natomiast balonik trzymany przez Małą Mi ma odcień jasnoniebieski. Rodzina i przyjaciele to książeczka, która przybliży najmłodszym bohaterów stworzonych przez Tove Jansson, a przy okazji pokaże jakie relacje ich łączą: Tatuś i Mamusia Muminka to jego rodzice, Mimbla jest starszą siostrą Małej Mi, a Włóczykij ich krewnym oraz najlepszym przyjacielem Muminka. W serii znalazła się także książeczka o emocjach, które zapoznaje najmłodszych z różnymi nastrojami, takimi jak smutek, radość, znudzenie czy spokój, ale do niej akurat nie do końca jestem przekonana – raz, że bycie psotnym, odważnym czy ciekawskim to dla mnie bardziej cechy charakteru niż emocje, a dwa, że poza krótkim zdaniem określającym każdego z bohaterów nie bardzo wiemy z czego jego samopoczucie czy cechą szczególna wynika. 

W każdym razie całość jest bardzo prosta, kolorowa i z pewnością wytrzymała – myślę, żee świetnie sprawdzi się w roli prezentu nawet dla rocznego dziecka. 

Muminki. Bardzo ważne sprawy, Warszawa, HarperKids Poland 2021