Podekscytowałam się dziurą w okładce i zupełnie nie zwróciłam uwagi na kategorię wiekową. Mój błąd, przyznaję. Efekt był taki, że pierwsze dwa rozdziały przeczytałam z Bąblem, ale kolejnego wieczoru zainteresowania książką z jego strony już brakło, więc… dokończyłam ją sobie sama. Z przyjemnością zresztą i prawie stuprocentową pewnością, że gdy mój czterolatek będzie już czytał samodzielnie, to chętnie pozna opowieść o pewnej niezwykłej paczce. Do brzegu…

Co byście zrobili, gdyby listonosz dostarczył wam do rąk własnych paczkę z wielkim napisem Uwaga! Nie otwierać!? Co, gdyby w dodatku nie była to paczka do was? Jasne, wystarczyłoby ją odnieść na pocztę, odesłać, pozbyć się jej jak najszybciej. Co jednak, gdyby adres na kopercie wskazywał na paczkę do nikogo, tam, gdzie pieprz rośnie, w czterech literach! Taką paczkę pewnego dnia dostał Nemo. Dostarczoną do rąk własnych przez nieco zblazowanego listonosza i kuszącą tym, by jednak zobaczyć, co jest w środku. Otwarcie tajemniczej przesyłki będzie jednocześnie rozpoczęciem wielkiej przygody, w której gorące lato zmienia się w nękaną śnieżycami przestrasznie zimną zimę, zaburzającą całkiem funkcjonowanie ich miasteczka, a mała urocza maskotka przybiera kształt całkiem wyrośniętego dorosłego człowieka, który z jednej strony pragnie zwalczyć wroga, z którym od zawsze walczyć mu kazano, z drugiej zaś ponad wszystko marzy o powrocie do swojego wróbelka. Tylko… kim właściwie jest owy wróbelek? I czy uda się go odnaleźć zanim dojdzie do naprawdę okropnych czynów, których za nic nie da się już cofnąć?

Proszę nie otwierać. Gryzie! to zabawna powieść z całkiem niezłą zagadką w tle, w której dużą rolę odgrywa przyjaźń. Poza głównym wątkiem, podczas którego wraz z trójką przyjaciół będziemy się starali rozwiązać sekret tajemniczego yeti, nie doprowadzając przy tym do totalnej katastrofy, znalazło się tu miejsce także na nie zawsze łatwe relacje z rodzicami (i nauczycielami), pierwsze zauroczenia i całą masę barwnych postaci. Mnie się podobało, myślę, że dziesięciolatkom też będzie.

Charlotte Habersack, Proszę nie otwierać. Gryzie!, Warszawa, Zielona Sowa 2020