Zdarzają się takie książki dla dzieci, o które autentycznie się z mężem kłócimy. Tak, kłócimy się o to, które z nas powinno je dzieciom czytać. I to są właśnie dwie takie książki – interesujące, angażujące, poszerzające wiedzę nie tylko małych odbiorców, ale także naszą własną, a przy tym też pięknie wydane.

Jak zostać szpiegiem. Poradnik tajnego agenta to nie tylko wskazówki dotyczące tego, co zrobić, by tajnym agentem zostać, ale również mnóstwo wiedzy na temat słynnych akcji szpiegowskich, najbardziej znanych sposobów szyfrowania wiadomości, najsławniejszych agentów ze świata literatury i kina oraz krótka przeprawa przez historię szpiegostwa. Autorzy opisują cechy, które powinien posiadać idealny tajny agent, przedstawiają zasady, którymi powinien się kierować oraz wskazują na błędy, których należałoby się w tej trudnej pracy wystrzegać. Z książki dowiemy się też czym różni się infiltracja od penetracji i na czym polegają pozostałe techniki szpiegowania oraz co tajny agent zawsze powinien być przy sobie w podręcznej walizce. Oczywiście, na stronach książki zostało też ukrytych kilka zaszyfrowanych wiadomości, których rozwiązanie z pewnością przyniesie małym czytelnikom wiele frajdy.

Sekrety zmarłych to również pokaźna porcja różnorodnych ciekawostek – okazuje się bowiem, że nie tylko egipskie mumie kryją swoje tajemnice. Podzielona według kontynentów książka zaprowadzi nas także do innych zakątków globu, gdzie odkryjemy tajemnice ukrytych w arktycznych lodach żeglarzy biorących udział w wyprawie Franklina, ludzi, którzy zginęli w Pompejach po wybuchu Wezewiusza, kapucynów ukrytych w katakumbach w Palermo czy też odnalezionego w Iranie solnego człowieka. Jak to się stało, że ciała dawno zmarłych ludzi zachowały się do dzisiejszych czasów w niemal nienaruszonym stanie? Co doprowadziło do ich śmierci? Jakie tajemnice skrywają ci, którzy odeszli setki lat temu? Jeśli jesteście ciekawi, koniecznie musicie sięgnąć po Sekrety zmarłych – zapewniam, że lektura tej książki okaże się fascynująca bez względu na wiek czytelnika.

Daniel Nesquens, Oyemathias, Jak zostać szpiegiem. Poradnik tajnego agenta, Warszawa, HarperCollins Polska 2022

Matt Ralphs, Gordy Wright, Sekrety zmarłych. Odkryj tajemnice, które zabrali do grobu,Warszawa, HarperCollins Polska 2022

wpis powstał we współpracy z wydawnictwem HarperKids Polska