Mała szara Myszka nie jest zadowolona z koloru swojego futerka. Ilekroć zerka w lustro robi jej się przykro, że w tak kolorowym świecie akurat ona jest taka… nijaka. Postanawia więc wybrać odpowiedni dla siebie kolor i w niego się przyodziać. Czy odnajdzie barwę, w której będzie jej do twarzy?

Szara Myszka i kolory sprawdzi się fantastycznie dla młodszych dzieci, dopiero uczących się rozróżniać wszelkie barwy. Przechodząc przez kolejne barwne krainy małe zwierzątko pokazuje dzieciom kolejne przedmioty: białe kozy, śnieg i chmurki, żółte cytryny i kurczaczki, pomarańczowe dynie i marchewki, czerwone truskawki, maki i traktor, rude liście, lisy i wiewiórki, różowe świnki i baloniki, fioletowe winogrona, bzy i śliwki, zielone trawy i groszek, granatowe fiołki i talerzyk, niebieskie niebo, ryby i niezapominajki, brązową ziemię i grzyby, czarnego kreta i węgiel. To fantastyczna okazja, by nauczyć dziecko rozróżniać poszczególne barwy, ale też wyszukiwać je w otaczającym je środowisku.

Dla nieco starszych dzieci książka Małgorzaty Strzałkowskiej może być doskonałym punktem wyjścia do rozmów o poszukiwaniu własnego miejsca, ale też o tym, że bez względu na ten metaforyczny kolor futerka każdy z nas jest na swój sposób wyjątkowy, nawet jeśli w danym momencie czuje się zupełnie szary i niewidzialny.

Poza tym pięknym w swej prostocie przekazem książka Małgorzaty Strzałkowskiej to także cudowne, barwne, przyciągające wzrok ilustracje i proste rymy, z jednym powtarzającym się niczym refren fragmentem, który bardzo szybko wpada w ucho i już po chwili z przyjemnością zostaje recytowany przez dziecko. Bardzo polecam.

Małgorzata Strzałkowska, Szara Myszka i kolory, Warszawa, Zielona Sowa 2021