Jeśli codziennie wieczorem czytacie dziecku do snu to Bajki do poduszki sprawdzą się u was idealnie. To kilkanaście opowiadań, których bohaterami są zwierzęta lub zabawki, uosabiające jednak na wskroś ludzkie cechy i zachowania, dzięki czemu dzieci z łatwością się w nich odnajdą.

Pluszowe zwierzątka pewnego dnia znajdują na biurku kasztanowego ludzika. Chcą się z nim bawić, może nawet zaprzyjaźnić, ale mały Kiro jest strasznie wojowniczym stworzonkiem i zamiast spokojnych zabaw zdecydowanie woli wymachiwać swoim drewnianym mieczykiem, czym skutecznie zniechęca do siebie nowych znajomych. Czy uda im się dojść do porozumienia? Płatek, mały niedźwiadek polarny boi się pływać, przez co unika spotkań ze swoimi kuzynami Pomponem i Kuleczką, którzy w wodzie czują się doskonale. Pewnego dnia pływania uczy się jakby całkiem przypadkiem. Niedźwiadek Wania jest zachwycony kamieniem, który jego mama dostała od taty. Na tyle, że za zgodą mamy bierze go ze sobą do zabawy. Chwila nieuwagi sprawia jednak, że przepiękny kamień zostaje zgubiony. Czy uda mu się go odnaleźć? W Bajkach do poduszki spotkamy też niesfornego jelonka, który uwielbia robić innym psikusy, kurę, która musi znosić złośliwe docinki swoich koleżanek tylko dlatego, że z jej jajka jeszcze nic się nie wykluło, wykształconego muzyka – pana ropucha, który ponad wszystko chciałby stworzyć własny zespół, czy generała koguta, który pewnego dnia przesypia poranną pobudkę, za którą sam przecież odpowiada!

Opowiadania zawarte w tym zbiorze są dość krótkie, każde z nich to około pięciu stron, które pozwolą waszym dzieciom na wyciszenie przed snem. Choć tak naprawdę Bajki do poduszki, mimo tytułu, są książką, która nada się do czytania o każdej porze dnia.

Aniela Cholewińska-Szkolik, Barbara Supeł, il. Sylwia Filipczak, Bajki do poduszki, Warszawa, Zielona Sowa 2021