Gdy w czasie deszczu dzieci się nudzą, polecam sięgnięcie po dziewiąty już tom przygód uroczej Krowy Matyldy. Bo krowy, jak się proszę państwa okazuje, także nudzą się w czasie deszczu. Choć Matylda stara się jak może, by z tą nudą walczyć, a że jej pomysłowość jest niczym nieograniczona, to gwarantuję, że będziecie się przy tej książce bawić doskonale.

Najgorzej, gdy się dziecku coś obieca, a pogoda skutecznie popsuje nam plany. Jeszcze gorzej, gdy obieca się coś krowie… No bo hej!, miało być puszczanie latawca, miały być zabawy na świeżym powietrzu, a tymczasem leje jak z cebra. Gdyby tego było mało gospodyni zamiast zająć się podopieczną, postanawia zrobić to, co od dłuższego czasu odkładała, czyli wysprzątać kuchnie. Pogoda ku temu idealna, tylko co w takim razie ma począć ze sobą Matylda? Tym bardziej, że ciężko grać w gumę w pojedynkę, płytę z bajkami Matylda zna już na pamięć, świnie śpią, a kury rozmawiają o kurzych sprawach, których krowa zupełnie nie jest w stanie pojąć… Ale nic to, bo gdy nuda staje się nie do zniesienia, to do głowy wpadają najwspanialsze pomysły!

Jak to u Steffensmeiera wspaniałe ilustracje przyćmiewają wszystko, a tekstu jest stosunkowo mało, ale to nie zmienia faktu, że całość jest zabawna, urocza i po prostu przecudowna. Bąbel Krowę Matyldę bardzo lubi, a ja zawsze się przy niej uśmieję, tym bardziej, że swoim zachowaniem częstokroć przypomina mi mojego synka. Zresztą… gdybym spośród wszystkich serii książkowych dla dzieci, a sami wiecie, że jest ich mnóstwo, miała wybrać wyłącznie jedną, a spośród wszystkich bohaterów tych serii tego najulubieńszego, to chyba właśnie ta urocza mućka zajęłaby zaszczytne pierwsze miejsce.

***

Przy okazji warto wspomnieć, że wydawnictwo Media Rodzina wyszło naprzeciw także najmłodszym dzieciaczkom, wydając książeczki o Krowie Matyldzie również w wersji dużo bardziej im przyjaznej. Pierwsza z serii – Gospodarstwo krowy Matyldy to po prostu krótkie przedstawienie głównej bohaterki, miejsca, w którym mieszka oraz pozostałych bohaterów książek o jej przygodach, a całość jest idealnie przystosowana do najnajów – mały format będzie doskonały dla maleńkich rączek, a kartonowe strony dadzą radę nawet z najbardziej rozsmakowanymi czytelnikami.

Alexander Steffensmeier, Krowa Matylda się nudzi, Poznań, Media Rodzina 2019