Staram się jak mogę, by wpoić Bąblowi najważniejsze zasady dobrego wychowania. Uczę go, by mówić proszęprzepraszam i dziękuję, by nie mówić zbyt głośno, gdy jedziemy pociągiem, bo innym może to przeszkadzać, by grzecznie i cierpliwie czekać, aż huśtawka się zwolni, bo na razie huśta się na niej ktoś inny albo, by życzyć na zdrowie komuś, kto właśnie kichnął. Jasne, że nie wszystko jeszcze jestem mu w stanie wytłumaczyć i mimo wszelkich starań trzylatek nie wszystko jeszcze jest w stanie pojąć, ale jestem zdania, że trzeba próbować od najmłodszych lat, bo to na pewno zaprocentuje w przyszłości. A z takimi fajnymi książeczkami, jak Elementarz dobrych manier, nauka może stać się znacznie ciekawsza i przyjemniejsza, prawda?

Elementarz dobrych manier zawiera pojedyncze zdania, krótkie wskazówki na temat tego jak powinno się zachowywać w domu i w towarzystwie, bez żadnego wyjaśniania, bez podawania powodów, dla których kichanie bez zasłonienia ust, drapanie się po pupie w miejscach publicznych czy puszczanie bąków jest nieeleganckie. Wszelkie wyjaśnienia będą należały już do rodzica, ale myślę, że to doskonały punkt wyjścia do dłuższych rozmów i nauczenia dziecka pewnych zasad kultury, które prędzej czy później każdy po prostu musi przyswoić. 

Myślę, że wiele z tych krótkich wskazówek, można by przenieść na dużą kartkę papieru i zrobić z nich cudowny plakat do dziecięcego pokoju, przypominający codziennie o tym, że nie powinno się krzyczeć bez powodu, obrażać na innych i koniecznie myć ręce po wyjściu z toalety. 

Najważniejsze zasady, które powinno opanować nie tylko każde dziecko, ale i każdy dorosły (a przeglądając tę książkę, miałam wrażenie, że zwłaszcza wielu dorosłym powinno się ją podsunąć) oraz ilustrujące je, zabawne obrazki (przedstawiające na przykład hipopotama dłubiącego sobie w nosie flamingiem albo królika, który zjada słonia) sprawiają, że książka ta będzie doskonałym pomysłem na prezent, zarówno dla każdego łobuza, jak i dla tych dzieci, które choć część dobrych manier już opanowało. 

Philippe Jalbert, Elementarz dobrych manier, Warszawa, Wydawnictwo Wilga 2018