Uwielbiam, absolutnie uwielbiam książki z dziurkami, okienkami, ruchomymi elementami czy innymi atrakcjami, które potrafią zająć mojego malucha na dłuższą chwilę. Akademia Mądrego Dziecka to seria, którą mamy już sprawdzoną, więc wiem doskonale, że to coś, co na pewno się Bąblowi spodoba, tym bardziej, że pojawiły się właśnie nowe tytuły, w tym absolutny hit – Strażacy!

W serii Akademia Mądrego Dziecka. Pierwsze słowa ukazało się niedawno pięć nowych książeczek: W lesie, Młode Zwierzęta, Moje ciało, W nocy oraz Strażacy właśnie. My zdecydowaliśmy się na te trzy ostatnie i wierzę, że tak jak ich poprzedniczki, które są już u nas dłuższy czas, także te tytuły przez kolejne miesiące będą w ciągłym użytku, bo dziecko się nimi po prostu nie nudzi.

Tak jak w poprzedniczkach, także i tu na każdej rozkładówce (poza ostatnią) oraz na samej okładce znajdziemy jeden ruchomy element. W nocy ruszają się oczy sowy, zapala się światło ulicznej latarni, możemy zasunąć okienną zasłonę, dojrzeć spadającą gwiazdę i księżyc w różnych jego fazach. Strażacy otwierają przed nami swój wóz, zakładają na głowę hełm, wyjeżdżają na akcję i robią iii-ooo-iii-ooo, rozkładają drabinę i gaszą pożar. Natomiast w książeczce Moje ciało dziewczynka z okładki rusza oczami, dzieci bawią się na placu zabaw i w chowanego, chłopiec robi śmieszną minę i daje mamie buziaka. 

Jest też część mniej interesująca dla mojego prawie trzylatka, bo w większości zajmuje go na maksa przesuwanie paluszkiem ruchomych elementów, ale warto zaznaczyć, że na każdej stronie znajdziemy podpisane obrazki. W Strażakach to elementy stroju, pojazdy strażackie, remiza, ogień, wąż, pachołek i pies. W Moim ciele części ciała, głowy, codzienne czynności, takie jak spanie czy jedzenie oraz najczęstsze emocje i wydawane przez dzieci dźwięki. W nocy łóżko, piżama i kapcie, zwierzęta aktywne nocą, rzeczy emitujące światło czy też elementy nocnego nieba. Na końcu każdej z książeczek pojawiają się te same obrazki już bez podpisów, co podsumowuje zawartość i pozwala na samodzielne powtórzenie poznanych przez dziecko słów. 

Ja całą trójkę ogromnie polecam, nie wierzę w to, że jakieś dziecko będzie w stanie oprzeć się tej zabawie, zresztą i rodzicom Pierwsze słowa dostarczą niezłej frajdy. 


Pierwsze słowa. W nocy, Warszawa, Egmont Polska 2019

Pierwsze słowa. Moje ciało, Warszawa, Egmont Polska 2019

Pierwsze słowa. Strażacy, Warszawa, Egmont Polska 2019