Wierzbowa 13, ach co to jest za miejsce! Aż chciałoby się tam kiedyś trafić, choć listonosz Widełko ma zdecydowanie inne zdanie na ten temat… Ale od początku! Choć właściwie początkiem jest właśnie ów Widełko, który czym prędzej dostarcza polecony i ucieka aż się za nim kurzy, bo na Wierzbowej 13 jest… cóż, dość osobliwie. W windzie mieszka Windzior, którego od czasu do czasu odwiedza brat – Wietrzny Jeździec. W kamienicy mieszkają i trzy nocnice, strzyga Kundzia zaplatająca kolorowe warkoczyki, wilkołak wzdychający tęsknie do księżyca, smok w piwnicy i zielonowłosy utopiec, który uwielbia moczyć się w wannie. Na ogół nie straszą, raczej doskonale się bawią i choć nie wszystkim mieszkańcom bloku podobają się ich harce, to jednak Dorotka i Filip są ogromnie zadowoleni z ich towarzystwa.

Książka Danuty Wawiłow i Natalii Usenko składa się tak naprawdę z dwóch części. Jedną z nich stanowią przygody mieszkańców Wierzbowej 13, druga to opowiadania, które straszaki napisały i zilustrowały wspólnymi siłami, by na Wigilię wręczyć je swoim sąsiadom w prezencie.

Wśród opowiadań natomiast znalazły się… hmm, dość alternatywne wersje dobrze nam znanych opowieści. Jest Jaś i Magłosia, którzy gotują Babę Jagę w garnku, ale ostatecznie ją wypuszczają. Jest Czerwony Sweterek, który w drodze do babci podkarmia chorego Wilkołaka, a Jasiek dostaje ziarenko Boa od pewnej starowinki na targu, która każe mu myć uszy i zmieniać skarpetki. Dżin Gienio mieszka w zaczarowanej latarce, nie zaś w lampie, zamiast Złotej Rybki spotkamy tu Złotego Karalucha, zamiast Kota w Butach małą Myszę, która sprytem pokonuje olbrzyma.

Wspaniale bawiliśmy się przy tej książce, zaśmiewając się z przygód jej barwnych bohaterów, dyskutując o ich wersjach wydarzeń i z przyjemnością przypominając sobie te oryginalne, dobrze nam znane wersje klasycznych baśni. Myślę, że jeszcze nie raz zajrzymy na Wierzbową 13.

Danuta Wawiłow, Natalia Usenko, Wierzbowa 13. Opowieści z Wierzbowej 13, Warszawa, HarperCollins Polska 2022

wpis powstał we współpracy z wydawnictwem HarperKids Polska