Jak wytłumaczyć dziecku zawiłości ludzkiego mózgu? Jak przekonać do tego, że sen jest ważny? Z pomocą jak zwykle przychodzą książki – nowości, które ukazały się niedawno w ramach Akademii Mądrego Dziecka z pewnością pomogą zrozumieć jak działa nasza głowa.

Bohaterem obydwu książek jest mały neuron Tymek. W wycieczce po mózgu towarzyszy mu pan Kamil, który pokazuje czym są nerwy, kora mózgu, móżdżek czy rdzeń kręgowy. Wyjaśnia na jakiej zasadzie działają mięśnie, nerwy i impulsy elektryczne, co robią receptory. Wycieczka po mózgu to też okazja do tego, by dowiedzieć się dlaczego czasem tracimy równowagę, jak tworzą się wspomnienia, rodzą pomysły i skąd się biorą emocje.

Co robimy, gdy śpimy? Na to pytanie odpowie Tymkowi pani Rita, wyjaśniając mu jednocześnie dlaczego sen jest tak ważny dla naszego organizmu. Pani Rita pokazuje jednocześnie co podczas naszego snu robią nasze neurony, na czym polega faza REM, skąd się biorą koszmary, czy też na czym jest somnambulizm (bardziej znany pod nazwą lunatykowanie) i dlaczego jest on niebezpieczny.

Teoretycznie książki są dedykowane dla dzieci 8+, moim zdaniem z powodzeniem nadadzą się jednak także dla młodszych dzieci, zwłaszcza że tekstu jest stosunkowo niedużo, wszystko wyjaśnione jest naprawdę prosto, a ilustracje są niezbyt skomplikowane. Dodatkowo pomiędzy istotnymi informacjami znajdziemy tu także urozmaicające lekturę spostrzeżenia małego Tymka. Świetne propozycje dla małych czytelników, którzy chcą wiedzieć więcej i zrozumieć jak działa nasz mózg.

Matteo Farinella, Akademia Mądrego Dziecka. Wycieczka po mózgu, Warszawa, HarperCollins Polska 2022

Matteo Farinella, Akademia Mądrego Dziecka. Co robimy, gdy śpimy, Warszawa, HarperCollins Polska 2022

wpis powstał we współpracy z wydawnictwem HarperKids Polska