Na wszystkie nowości z Akademii Mądrego Dziecka czekamy zawsze z niecierpliwością (nie wiem czy bardziej ja czy moje dzieci). Tym razem trafiły do nas dwie z uwielbianych książeczek o zwyczajach zwierząt, dwa pop-upy i dwa tytuły dla nieco starszych dzieciaków o ciekawostkach spożywczych (wybór padł na uwielbianą czekoladę i banany).

Z serią Zwyczaje zwierząt mieliśmy przyjemność zapoznać się już przy okazji książeczek o jedzeniu i spaniu zwierzaków, które od prawie roku są u nas w użytku, bo Bąbel co jakiś czas z przyjemnością do nich wraca. Tym razem pojawiły się nowości o zwyczajach… powiedziałabym jeszcze ciekawszych: kąpieli i kupie. Tak jak poprzednio znajdziemy tu kilka ciekawostek przedstawionych w bardzo zachęcający sposób, każda ze stron to taka harmonijka, która po rozłożeniu ukazuje obrazek zupełnie różny od tego, czym początkowo się wydawał. Czytając Chcę się wykąpać dowiemy się więc, że kotki do mycia używają szorstkiego języka, wrony chętnie czyszczą swoje piórka w śniegu lub kałużach, a hipopotamy są absolutnymi fanami kąpieli w błotku. Motylek po rozłożeniu harmonijki okaże się czyszczącym igiełki jeżem, a balon otoczony bąbelkami myjącym się gorylem. W książeczce Chce mi się kupę znajdziemy chmurkę ze słoneczkiem, które zmieniają się w puszczające bąki pieski czy też cudowny różowy kwiatuszek, który kryje pod sobą robiącego kupę leniwca. A czy wiedzieliście, że kupy wombata mają kształt klocka, z których zresztą te sprytne zwierzątka mogą ułożyć wysokie wieże znakujące ich granice? Zaś z zielonych odchodów pandy można zrobić serwetki pachnące bambusem – niesamowite, prawda?

Pop-upy absolutnie nas zachwyciły! Co prawda najmłodsza może je oglądać tylko pod czujnym okiem kogoś dorosłego, bo te elementy są dość delikatne i boimy się zniszczeń, ale u Bąbla każda kolejna otwierana strona wywoływała efekt wow. Mamy opowiastki o małym chłopcu, który jest kierowcą – wozi swoich przyjaciół szkolnym autobusem, pociągiem po szynach pędzi do innego miasta, pływa statkiem po morzu, a w samolocie odbywa podniebne przygody. Czytając W drogę wszystkie te elementy – samochód, rower, samolot, pociąg pojawiają się jako elementy przestrzenne po szerokim otwarciu książki. Na plaży natomiast pojawia się wiaderko, do którego można zbierać muszelki, wielki zamek z piasku, mama żółwica spacerująca po plaży z małymi żółwikami, czy plażowy parasol. Obydwa tytuły robią ogromne wrażenie właśnie ze względu na swoją przestrzenność, tekst schodzi tu zdecydowanie na dalszy plan.

Książki o jedzeniu, dla nieco starszych dzieci, są już znacznie mniej efekciarskie, co wcale nie znaczy, że mniej interesujące. Nasz wybór, a właściwie wybór Bąbla padł na ukochane banany i czekoladę (zresztą wcale mnie to nie zdziwiło), ale ja jestem też ogromnie ciekawa dwóch pozostałych tytułów, które ukazały się w serii, czyli tej o pomidorach i o chlebku, więc pewnie niedługo je sobie też dokupimy. Czytając o czekoladzie dowiemy się jak wyglądają drzewa kakaowca, w jaki sposób plantatorzy o nie dbają, czym różnią się poszczególne odmiany kakao, jak wygląda produkcja czekolady i w jaki sposób powstają różne ich rodzaje, jakie właściwości ma czekolada i komu może zaszkodzić. Z książki o bananach dowiemy się gdzie i jak one rosną, w jaki sposób przygotowywane są do transportu, czym się różnią ich odmiany, a także na przykład do czego można wykorzystać ich skórki. Seria Wiem, co jem to spora dawka wiedzy przedstawiona jednak w bardzo prostej, a dzięki temu łatwo przyswajalnej formie. Na pewno sięgniemy po pozostałe tytuły.

Akademia Mądrego Dziecka. Zwyczaje zwierząt. Chce się wykąpać, Warszawa, Wydawnictwo HarperKids 2022

Akademia Mądrego Dziecka. Zwyczaje zwierząt. Chce zrobić kupę, Warszawa, Wydawnictwo HarperKids 2022

Akademia Mądrego Dziecka. Pop-up Zabawa i przygoda. Na plaży, Warszawa, Wydawnictwo HarperKids 2022

Akademia Mądrego Dziecka. Pop-up Zabawa i przygoda. W drogę, Warszawa, Wydawnictwo HarperKids 2022

Sandrine Dumas Roy, Nicolas Gouny, Akademia Mądrego Dziecka. Wiem, co jem! Czekolada, Warszawa, Wydawnictwo HarperKids 2022

Anne-Claire Leveque, Nicolas Gouny, Akademia Mądrego Dziecka. Wiem, co jem! Banany, Warszawa, Wydawnictwo HarperKids 2022

wpis powstał we współpracy z wydawnictwem HarperKids Polska