Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych to zeszyty zadań przeznaczone dla dzieci ciekawych otaczającego je świata, przemycające całkiem sporo ciekawostek, skłaniające do zauważania rzeczy, które na co dzień można przegapić, zwracające uwagę na to, co dobrego można zrobić dla przyrody, a przy tym… zapewniające rodzicom odrobinę spokoju, bo całkiem sporo tu zadań wymagających nieco większego zaangażowania i skupienia – zaczynając od dopasowywania obrazków, kolorowania ich, a na wycinaniu i przyklejaniu różnych elementów kończąc.

W zeszycie o ptakach młodzi odbiorcy znajdą mnóstwo informacji o tym, jakie ptaki możemy spotkać w najbliższym otoczeniu (i tym nieco dalszym też), co je od siebie odróżnia, jak wyglądają różne części ich ciał, czym różnią się pióra poszczególnych gatunków i jakie mają właściwości, w jaki sposób ptaki budują swoje gniazda oraz jak wygląda cykl ich życia, a także jaką rolę odgrywają te skrzydlate stworzenia w całym ekosystemie (niektóre pomagają rozsiewać nasiona różnych roślin, inne zjadają owady, jeszcze inne przyczyniają się do odnowy lasów i tworzenia kryjówek dla innych gatunków, takich jak nietoperze czy osy). Autorzy zachęcają do wypatrywania na spacerach różnych gatunków ptaków, odnajdywania ich piór i rozpoznawania ich na podstawie wyróżniających cech. Piszą także o tym, czym żywią się ptaki, dlaczego nie powinno się dawać im chleba i czym w takim razie go zastąpić, jeśli chcielibyśmy skrzydlatych przyjaciół dokarmić, zwłaszcza zimą. W zeszycie znalazła się także instrukcja zbudowania własnego karmnika.

Ogródek warzywny zawiera mnóstwo praktycznych porad, które przydadzą się każdemu małemu ogrodnikowi – zaczynając od tego, kiedy siać, a kiedy zbierać poszczególne rośliny, czy też w jakiej odległości od siebie sadzić małe nasionka, poprzez to, jak użyźniać glebę, czym jest i do czego służy kompostownik, aż do stworzenia własnego ogródka warzywnego – w jutowym worku (genialne!), czy małej skrzynce. Bo do stworzenia własnego ogródka warzywnego wcale nie potrzeba wielkiego ogrodu, wystarczy kawałek miejsca na balkonie, a czasem nawet dobrze nasłoneczniony kawałek parapetu. Autorzy pokazują także czym jest rolnictwo ekologiczne, w jaki sposób rozpoznać chwasty (nie wszystkie są złe, niektóre mają wyjątkowe właściwości, o których warto wiedzieć!), czy też czym jest płodozmian i dlaczego warto go stosować.

Eve Herrmann i Roberta Rocchi, Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych: Ptaki, Warszawa, HarperKids Collins 2021

Philippe Godard, Marie-Christine Jacquet i Isabelle Simler, Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych: Ogródek warzywny, Warszawa, HarperKids Collins 2021