Jeśli znacie i lubicie kreskę Nikoli Kucharskiej to… z całą pewnością Fakty i plotki o smokach znajdują się już w waszej kolekcji. Jeśli natomiast jakimś cudem jeszcze jej nie znacie, to koniecznie musicie nadrobić, a książka o smokach będzie doskonałym początkiem waszej znajomości.

Smoki są różne. Bywają smoki kosmiczne, które w Kosmosie znalazły miejsce wolne od rycerzy. Są i smoki wodne, które spokój odnalazły głęboko pod wodą. Smoki pustynne są dość marudne i gderliwe (bo jak widać upał źle wpływa nie tylko na ludzi). Są i złośliwe smoki leśne żywiące się muzyką oraz smoki lodowe – te są najmilsze – łagodne i mięciutkie. Całkiem sympatyczne są także smoki jaskiniowe, choć te bywają nieco przemądrzałe. Smoki powietrzne jedzą puchate obłoczki i płaczą różowymi łzami. Smoki wulkaniczne ponoszą natomiast wszelką odpowiedzialność za trzęsienia Ziemi. I wulkany, rzecz jasna. Moimi faworytami są natomiast smoczki wymoczki – ruchliwe, wszędobylskie i psotne (pssst… to one podkradają cukier z cukierniczki!). Oczywiście są też smoki niewidzialne, ale tych akurat nikt nigdy nie widział.

Ale, ale… jak właściwie wygląda smok? Tego też dowiecie się z tej książki! Poza tym Nikola Kucharska przedstawia też krótką, choć burzliwą historię smoczo-ludzkiej przyjaźni, pokazuje czym charakteryzują się jaja smoków w zależności od ich gatunków, przybliża smocze zwyczaje i nawyki żywieniowe, zabiera nas do smoczej szkoły oraz do smoczego domu spokojnej starości oraz portretuje najsłynniejsze smocze osobowości.

Fakty i plotki o smokach to napisane z przymrużeniem oka, ale przy tym absolutnie fantastyczne kompendium wiedzy (prawdziwej i tej nieco mniej) o tych skrzydlatych stworzeniach – pełne humoru i doskonałych ilustracji, w których co rusz można się doszukiwać nowych, zabawnych szczegółów.

Nikola Kucharska, Fakty i plotki o smokach, Warszawa, Wydawnictwo Nasza Księgarnia 2020