To kolejny zeszyt ćwiczeń z serii Akceptuję, co czuję, który przybliży dzieciom tak ważne zagadnienia, jakim są ich własne prawa. Tak jak w poprzedniej książce także i tu znajdziemy mnóstwo zadań do rozwiązania, zaczynając od dorysowania czy dopisania pewnych elementów, poprzez kolorowanie, wycinanki i to, co tygryski lubią najbardziej, czyli naklejanie naklejek w odpowiednich miejscach.

Całość zaczynamy wiadomościami o tym kiedy w ogóle dostrzeżono prawa dziecka (bo przecież nie były takie oczywiste od zawsze), kto właściwie za to wszystko odpowiada, jakie dokumenty je definiują i jakie organizacje stoją na ich straży.

W dość zabawny, ale przy tym bardzo rzeczowy sposób autorka tłumaczy, kim jest rzecznik praw dziecka, z jakimi problemami można się do niego zwrócić (to, że rodzice nie pozwalają oglądać telewizji po 22 nie jest jednym z nich!), przybliża dziesięć podstawowych praw dziecka (prawo do równego traktowania, prawo do kultury, prawo do ochrony przed przemocą i złym traktowaniem) i poprzez odpowiednie ćwiczenia pomaga je zapamiętać.

Znajdziemy tu też wzmianki o konfliktach wojennych (przy okazji prawa do życia w warunkach pokoju), adopcji oraz różnych niepełnosprawnościach. Dzieci będą miały okazję poznać alfabet Braille’a, dzięki którym niewidomi mogą czytać oraz podstawowe znaki języka migowego, którego używają głusi. Dowiedzą się jak sami mogą pomóc tym, którzy mają mniej (a czasem wystarczy naprawdę drobny gest, co też warto najmłodszym uświadamiać!). Isabelle Filliozat i France Marie Perreault wspominają też o tym, jak dbać o środowisko (w kontekście prawa do życia w zdrowym środowisku), zwracają uwagę na szkodliwe dodatki do żywności (przy okazji prawa do odpowiedniego wyżywienia) oraz podkreślają jak ważne jest wyrażanie własnych myśli, określanie własnych potrzeb, wyraźne wyznaczanie swoich granic oraz umiejętność mówienia nie.

Isabelle Filliozat, France Marie Perreault, Zelda Zonk, Akceptuję, co czuję: Prawa dziecka. Gry i ćwiczenia, dzięki którym je poznasz!, Warszawa, HarperCollins Polska 2020