Kot Gustaw i chomik Zenek mieszkają w jednym domu wraz z mopsem Heniem i rybką Klarą, o których zresztą opowiadały wcześniejsze książki z tej serii. Nic dziwnego, że w takim towarzystwie zwierzętom towarzyszą różne emocje, od ogromnej radości, przez złość, aż po niewyobrażalny strach.

Chomik Zenek bardzo chciałby opuścić swoją małą klatkę, by móc towarzyszyć Małgosi w zabawie na zbudowanym specjalnie dla niego placu zabaw. I choć pragnienie zabawy z dziewczynką jest ogromne, to jednak strach przed opuszczeniem dobrze znanego i niedostępnego dla innych zwierząt lokum jest znacznie mocniejszy. I tak Zenek boi się, że Gustaw go podrapie, a Henio może go zjeść i gdy zdaje się, że strach przed nimi został już pokonany, to do uszu Zenka dostaje się przeokropny dźwięk, który sprawia, że chomik znów chowa się do klatki.

Kot Gustaw spędził cały ranek na zabawie z Heniem, teraz jest już bardzo senny i jedyne o czym marzy, to by móc zwinąć się w ciasny kłębek i po prostu zasnąć. Tymczasem… Henio nadal chce się bawić, za oknem słychać przeokropny warkot maszyn budowlanych, a w kołowrotku w swojej małej klatce biega zadowolony Zenek, który robi hałasu za trzech. I gdy wydaje się, że Gucio znalazł wreszcie odpowiednie miejsce, tuż obok niego staje tato z głośnym odkurzaczem.

Zwierzątka utożsamiają uczucia, które towarzyszą także naszym maluchom. I tak jak chomika Zenka hamuje ogromny strach przed opuszczeniem klatki, tak nasze dziecko może bać się opuszczenia dobrze znanego domu i chociażby pójścia do przedszkola, czy jeszcze wcześniej na plac zabaw, do innych dzieci. Natomiast identycznie jak kota Gustawa drażni wszystko, co nie pozwala mu spokojnie zasnąć, tak i nasze dzieci często zmagają się z ogromną złością z powodów, które dla dorosłych mogą być zupełnie niezrozumiałe – nota bene chyba nie ma rodzica, który choć raz nie walczyłby z ogromnie zmęczonym dzieckiem pragnącym ponad wszystko spokoju i wyciszenia, a jednocześnie za nic nie potrafiącym zasnąć. Tak jednak, jak na straży zwierzęcych uczuć stoi Małgosia, ich opiekunka, tak i my pomagamy przejść dzieciom przez te trudne dla nich momenty – książki Zenona Łapki mogą być natomiast doskonałym punktem wyjścia do rozmowy o tych, często niezrozumiałych dla najmłodszych, emocjach. Krótki, prosty tekst oraz przyjemne dla oka ilustracje, sprawią natomiast, że do opowieści o kocie Gustawie i chomiku Zenku z przyjemnością będziemy wracać.

Zenon Łapka, il. Małgorzata Detner, Kot Gustaw nie może spać. Książka o złości, Warszawa, Zielona Sowa 2020

Zenon Łapka, il. Małgorzata Detner, Chomik Zenek chciałby wyjść z klatki. Książka o strachu, Warszawa, Zielona Sowa 2020