Jeśli Dzień dobry TVN oglądacie zaopatrzeni w czystą kartkę i długopis, by zdążyć spisać prezentowane w programie przepisy, to ta książka jest właśnie dla Was. Pysznie i zdrowo od rana do wieczora to zbiór około siedemdziesięciu przepisów zaczerpniętych właśnie z tego programu.

PysznieIZdrowo

W Pysznie i zdrowo od rana do wieczora znalazły się przepisy autorstwa Andrzeja Polana, Darii Ładochy, Piotra Kucharskiego, Dominiki Wójciak, Beaty Śniechowskiej oraz Pawła Łukasika i Grzegorza Targosza. Właściwie nie umiem określić do czyich propozycji ciągnie mnie najmocniej, bo każdy z kucharzy proponuje coś, co zwraca uwagę. To książka pełna inspiracji, ciekawych pomysłów i połączeń, o których wcześniej nawet nie myślałam (fasolka z czosnkiem, cebulą i migdałami, jajecznica z kaszą gryczaną i oscypkiem, kurczak pieczony z pomelo, awokado i burakami). Przepisy, które dotąd udało mi się wypróbować we własnej kuchni, okazywały się strzałem w dziesiątkę, więc jestem pełna nadziei, że i z kolejnymi będzie podobnie.

Książkę podzielono na pięć części, w których znajdziemy propozycje na zdrowe śniadania, pożywne obiady i smaczne kolacje, ale także na lekkie przekąski czy uwielbiane przez wszystkich łasuchów desery i słodkości. Dodatkowo pomiędzy przepisami przybliżono nam ciekawostki na temat poszczególnych składników, między innymi truskawek, pomidorów, żurawiny, papryki czy jabłek. Zaś dla fanów samego programu Dzień dobry TVN fajnym dodatkiem będą pewnie krótkie wypowiedzi prowadzących o ich ulubionych i często wykorzystywanych we własnych kuchniach składnikach.

Za największy minus uznaję to, co część odbiorców uzna pewnie za największy plus, czyli brak zdjęć potraw. Przynajmniej tych końcowych, bo jest ich naprawdę niewiele, a ja lubię widzieć jak coś ma ostatecznie wyglądać, bo przy pierwszym przejrzeniu książki, to właśnie zdjęcia zwracają moją uwagę i od razu kierują w stronę tego, co koniecznie muszę przygotować. W tym przypadku końcowych efektów widać niewiele, to zaledwie kilka fotografii, przy większości przepisów postawiono raczej na zdjęcia pojedynczych składników albo w ogóle z nich zrezygnowano.

Choć kilka zawartych w książce Pysznie i zdrowo od rana do wieczora przepisów udało mi się już wypróbować, a jeszcze kilka mam zaznaczonych do wypróbowania przy najbliższej okazji (niech no tylko dorobię się blendera, a będziemy chyba codziennie jeść pyszne kremy i chłodniki, tym bardziej, że M. za nimi przepada, a i ja chętnie wypróbuję chłodnik z pomidorów z dodatkiem truskawek czy krem z dyni z pomidorami i zapiekanym jajkiem), to przy każdym kolejnym przejrzeniu coś nowego zwraca moją uwagę, więc jestem pewna, że to jedna z tych książek kucharskich, do których wracać będę z nieustającą przyjemnością i nadzieją na coś naprawdę pysznego.

Z czystym sumieniem polecam!

Pysznie i zdrowo od rana do wieczora. Najlepsze przepisy z programu Dzień dobry TVN, Poznań, Wydawnictwo REBIS 2015