W ostatnim czasie trafiły do nas kolejne nowości z serii Akademia Mądrego Dziecka – jedna absolutnie zachwycająca, druga… nieco jednak rozczarowująca, ale o tym za chwilę, zacznijmy od tej, która nas oczarowała.

Autorka książki Jak smakuje czekolada na Evereście? zabiera nas w miejsca, w które większość z nas raczej nie zawędruje. Jeśli już, to może w jedno z nich, ale przypuszczam, że większość raczej nie pokusi się na podróż na dno Rowu Mariańskiego czy też na zdobycie najwyższego szczytu świata. Dzięki Leisie Stewart-Sharpe możemy jednak przez chwilę poczuć się tak jakbyśmy tam byli… W prosty sposób za pomocą wszystkich zmysłów autorka przenosi nas nie tylko na Mount Everest, ale także do tajemniczej Amazonii, najgorętszej na świecie Kotliny Danakilskiej, czy też na pełną magii Grenlandię. Opisuje widoki, dźwięki, smaki i zapachy miejsc najzimniejszych, najciemniejszych, najbardziej śmierdzących. Znajdziemy tu mnóstwo ciekawostek, książka zdecydowanie pobudza wyobraźnie i jestem pewna, że jeszcze nie raz do niej wrócimy.

Od mitów do nauki odrobinę mnie jednak rozczarowało. Nie dlatego bynajmniej, że to zła książka, po prostu jest mi zdecydowanie… za mało. To dosłownie dziesięć krótkich opisów zjawisk pogodowych i tego jak były one wyjaśniane w mitologii różnych kultur. Nie znajdziemy tu też pełnych wersji poszczególnych mitów, to raczej dwa, trzy zdania na temat starożytnych wierzeń i tego, jak starożytne ludy postrzegały wschód słońca, tworzenie się grzmotów i błyskawic czy też powstawanie tęczy. Oczywiście każde z tych zjawisk jest też wyjaśnione w sposób bardziej naukowy i tu już autorzy rozpisują się nieco bardziej – to jak najbardziej na plus. Dla młodszych dzieci być może wystarczy, dla nieco starszych będzie to jednak dość okrojony wstęp i zachęta do sięgnięcia po bardziej rozbudowane wersje mitów, o których Rebecca Lewis-Oakes zaledwie wspominają.

Rebecca Lewis-Oakes, il. Max Rembaldi, Od mitów do nauki. Jak przestaliśmy zgadywać i zaczęliśmy rozumieć, Warszawa, HarperKids Collins 2023

Leisa Stewart-Sharpe, il. Aaron Cushley, Jak smakuje czekolada na Evereście. Poznajemy najbardziej ekstremalne miejsca na świecie za pomocą wzroku, słuchu, dotyku, smaku i zapachu, Warszawa, HarperKids Collins 2023

wpis powstał we współpracy z wydawnictwem HarperKids Polska