Po zapoznaniu się z dwoma pierwszymi tomami nowej serii dla dzieci stwierdzam z całym przekonaniem, że Smaczna Banda i emocje zdecydowanie zagoszczą u nas na dłużej, z niecierpliwością wyczekujemy kolejnych tomów.

Niesforne Ziarenko to opowieść o małym Ziarenku Słonecznika, które zdecydowanie nie należy do najgrzeczniejszych Ziarenek. Nigdy niczego nie odkłada na miejsce, nie słucha nikogo, wpycha się w kolejki, nie myje rąk ani nóg, a w dodatku kłamie jak z nut. To wszystko sprawia, że wśród innych Ziarenek nie jest zbyt lubiany, większość raczej go unika, wszyscy mamroczą pod nosem na jego widok. Jak się jednak okazuje Ziarenko nie zawsze był taki, dopiero pewne straszne wydarzenie odmieniło jego cudowne, szczęśliwe życie i jednocześnie zamieniło go w baaaaaaardzo niesforne Ziarenko.

Wzorowe Jajo jest natomiast zupełnym przeciwieństwem kolegi z poprzedniego tomu. Zawsze uczynne i pomocne. Zrobi wszystko, o co je ktoś poprosi: zaniesie zakupy do domu, podleje kwiatki, a nawet uratuje kota. I tak się składa, że jest najgrzeczniejszym Jajem ze swojej wytłoczki, reszta z dwunastki jego rodzeństwa to totalne łobuzy – późno kładą się spać, ryczą bez powodu, specjalnie niszczą różne rzeczy, a z opresji zawsze ratuje ich właśnie Wzorowe Jajo. Do czasu, bo któregoś dnia… totalnie zaczyna pękać i wreszcie postanawia zadbać o siebie samego.

Faworytów mamy różnych – moim dzieciom zdecydowanie bardziej do gustu przypadło Niesforrrrrne Ziarenko, mnie o wiele bliższe jest Wzorowe Jajo. Bez względu na ulubieńców obydwie książki są ogromnie ważne i niewątpliwie stanowią doskonały wstęp do rozmowy o emocjach – robieniu na złość innym, gdy nie potrafimy poradzić sobie z własnym smutkiem i gniewem czy też dbałości o siebie, gdy o innych staramy się dbać za bardzo.

Jory John, Niesforne Ziarenko, Warszawa, HarperCollins Polska 2023

Jory John, Wzorowe Jajo, Warszawa, HarperCollins Polska 2023

wpis powstał we współpracy z wydawnictwem HarperKids Polska