Mam wrażenie, że jeszcze trochę i Akademia Mądrego Dziecka absolutnie zdominuje naszą biblioteczkę. Trudno się jednak oprzeć, gdy co chwilę pojawiają się nowe, fascynujące opowieści… Tym razem dwie propozycje dla starszych dzieci.

W książce Dlaczego jemy rośliny znajdziemy naprawdę sporo interesujących informacji. Od tego jak odróżnić rośliny dzikie od udomowionych, w jaki sposób chronią się one przed trudnymi warunkami, skąd pochodzą i w jaki sposób przedostają się na inne miejsca, poprzez początki rolnictwa, próby krzyżowania gatunków (można nawet samemu się takiej próby podjąć), aż po podstawowe zasady genetyki i dziedziczenia pewnych charakterystycznych dla danego gatunku cech. Autorzy przemycają mnóstwo ciekawostek, a wyjątkowe ilustracje z pewnością zachęcą do sięgnięcia po tę publikację, mi jednak zabrakło tu przede wszystkim odpowiedzi na tytułowe pytanie. Dlaczego w Polsce raczej nie spróbujemy owoców mangostanu, jak wygląda dzika kolba kukurydzy, czym na ogół nawozi się jabłonkę albo co łączy jarmuż, brokuł i rzepę? O tym wszystkim tu przeczytamy, jednak o tym dlaczego właściwie jemy rośliny jest tu raczej niewiele.

Wielka misja małej sondy to przedstawiona w prosty, często zabawny i bardzo przystępny dla najmłodszych czytelników sposób historia sondy New Horizons, która w 2006 roku przy pomocy rakiety nośnej Atlas V551 została wystrzelona w kosmos w celu dotarcia do najbardziej oddalonej od Słońca planety (która zresztą już w trakcie trwania misji przestała nią być) – Plutona. Trwająca dziesięć lat podróż była męcząca i niebezpieczna, ale naukowcy, którzy ją stworzyli dołożyli wszelkich starań, by na te wszystkie niebezpieczeństwa ją przygotować. Myślę, że dla fanów kosmicznej tematyki (a mam wrażenie, że większość dzieci w którymś momencie przechodzi prawdziwą fascynację tym tematem) to będzie fantastyczna propozycja – mały czytelnik prześledzi etapy podróży Horyzontki (a podróż ta wcale nie kończy się na Plutonie) i z całkiem bliska przyjrzy się Plutonowi, zwłaszcza, że poza dość szczegółowymi opisami tego, co mała sonda widziała i czego doświadczyła, w książce znalazły się też zdjęcia przez nią wykonane.

Iban Eduardo Munoz, Alberto Montt, Akademia Mądrego Dziecka. Chcę wiedzieć! Dlaczego jemy rośliny. Sekrety owoców, warzyw i zbóż, Warszawa, HarperCollins Polska 2022

Joyce Lapin, il. Simona Ceccarelli, Akademia Mądrego Dziecka. Chcę wiedzieć. Wielka misja małej sondy. Niezwykła podróż sondy New Horizons przez Układ Słoneczny, Warszawa, HarperCollins Polska 2022

wpis powstał we współpracy z wydawnictwem HarperKids Polska