Jeśli wasze dzieci właśnie rozpoczynają swoją przygodę z zegarem, to kolejna pozycja, która pojawiła się w (jednej z moich ulubionych) serii Akademia Mądrego Dziecka jest doskonałą książka na początek tej przygody.

Bohaterami książki są cztery zwierzątka: krokodyl Karol, żyrafa Żaneta, tygrys Tomek i słonica Sylwia, które utożsamiają jednak cechy i zachowania na wskroś ludzkie. Tak jak przedszkolaki, tak i bohaterowie tej książki w podobny sposób spędzają swój dzień. Towarzyszymy im więc podczas jedzenia śniadania i mycia zębów, w drodze do przedszkola, podczas przedszkolnych zabaw i zajęć, w drodze do domu oraz podczas wieczornych posiłków, kąpieli i przygotowania do snu.

Poza tym, że na każdej stronie dziecko uczy się ustawienia wskazówek zegara na odpowiednich liczbach, to ćwiczy także rozróżnianie pór dnia. Choć poszczególne strony to kolejne godziny, bez wgłębiania się w minuty i ich oznaczenia na zegarze, to po tym jak dzieci mniej więcej zrozumieją jego działanie, możemy też zacząć wgłębiać się w minuty, dzieląc każdą z godzin na połowy, kwadranse czy jeszcze mniejsze odcinki czasu (choć to już moim zdaniem z dziećmi nieco starszymi).

Mój pierwszy zegar to książka, która nie tylko uczy posługiwania się zegarkiem, ale także ćwiczy rozróżnianie cyfr, sumowanie ich oraz spostrzegawczość, bo na każdej ze stron znalazły się również dość proste zagadki, polegające głównie na odnalezieniu jakiegoś elementu, nazwaniu go, określeniu kolorów czy liczeniu.

Mój pierwszy zegar, Warszawa, HarperKids Collins 2020