Akademia Mądrego Dziecka wciąż zaskakuje nas czymś nowym. Tym razem w jej ramach zapoczątkowana została nowa seria Pomóż mi przetrwać o zwierzętach w jakiś sposób zagrożonych nieprzemyślanymi działaniami człowieka.

Porwanie jeża Eliasza to historia małego jeżyka, który podczas przenosin do nowego domku, zostaje znaleziony przez sześcioletniego chłopca. Ten, myśląc, że jeżyk został porzucony, postanawia zabrać go do siebie i otoczyć opieką. Tylko czy naprawdę sześciolatek jest w stanie zapewnić mu odpowiednią opiekę? To książka, która w prosty sposób pokaże dzieciom, że dzikie zwierzęta niekoniecznie potrzebują naszej pomocy i że czasem, zupełnie nieświadomie i działając w dobrej wierze możemy wyrządzić im ogromną krzywdę.

Elwirka na śnieżnej pustyni opowiada natomiast o narodzinach i pierwszych chwilach życia małego pingwinka. Przyglądamy się więc pożegnaniu jej rodziców, wysiadywaniu jajka przez tatę, pierwszemu karmieniu czy niebezpiecznej próbie porwania przez pingwiny, które nie doczekały się własnego pisklaka. To nie tylko ukazanie trudów życia pingwinów, ale też punkt wyjścia do rozmowy o globalnym ociepleniu, jego skutkach i tym, jak choć częściowo możemy temu zaradzić.

Obie książki na końcu zawierają słowniczek z pojęciami, które mogą przysporzyć trudności najmłodszym oraz plansze edukacyjne, na których znalazły się najważniejsze informacje o głównych bohaterach. Całość wzbogacona jest miłymi dla oka ilustracjami, a ja bardzo jestem ciekawa jakie zwierzęta pojawią się jeszcze w ramach serii, bo mam wielką nadzieję, że na tych dwóch się ona nie zakończy.

Ewa Nowak, Porwanie jeża Eliasza, Warszawa, HarperCollins Polska 2020

Ewa Nowak, Elwirka na śnieżnej pustyni, Warszawa, HarperCollins Polska 2020