Nie sądziłam, że w tak cienkiej i niepozornej książeczce, znajdę tyle treści, ale uwielbiam takie książki! I za każdym razem podziwiam tych autorów, którym za pomocą niewielkiej ilości tekstu, udaje się przekazać taki ogrom emocji.

Po śmierci męża Addie czuje się okropnie samotna i o ile w dzień jakoś potrafi sobie z tą samotnością poradzić, o tyle, gdy nadchodzi wieczór robi się coraz gorzej. Najbardziej nieznośne są zaś samotne noce i to właśnie one sprawiają, że pewnego dnia w głowie Addie rodzi się dość nietypowy pomysł. Otóż proponuje swojemu również dawno owdowiałemu sąsiadowi, aby noce spędzali razem. I choć Louis jest początkowo dość sceptycznie nastawiony do tej propozycji, tym bardziej, że ich dwójki nigdy nie łączyły zażyłe relacje, to wkrótce okazuje się, że długie rozmowy wieczorową porą i spanie w jednym łóżku, przynosi im ulgę, spokój ducha, a koniec końców i sporo radości.

Nasze dusze nocą to oszczędna w słowa, ale za to pełna treści, cudowna opowieść o samotności i walce z nią, o potrzebie bliskości, którą odczuwamy bez względu na wiek, o uczuciu, które rodzi się nie z szybko przemijającej namiętności, ale ze wzajemnego zrozumienia i przywiązania. Kent Haruf w prosty sposób pokazuje też jak łatwo zniszczyć czyjąś radość i jak bardzo, chcąc chyba zapomnieć o własnych problemach, angażujemy się w życie innych osób, oceniając je i krytykując, choć nie mamy pojęcia o ich potrzebach ani motywacjach. Wystarczy jeden gest, by dać komuś odrobinę szczęścia, ale wystarczy też jedno słowo, by to szczęście doszczętnie zniszczyć.

Kent Haruf, Nasze dusze nocą, Kraków, Wydawnictwo Literackie 2019