Od jakiegoś już czasu nie mamy problemów z wizytami u lekarza. Bąbel chętnie chodzi do pani doktor, pozwala jej się na spokojnie zbadać, nawet z uśmiechem daje sobie zajrzeć do gardełka. Za każdym razem jestem z niego niesamowicie dumna i zastanawiam się skąd ta odwaga… Ale może to kwestia tego, że na co dzień pracuję w przychodni, więc zawsze starałam się tłumaczyć, że lekarz pomaga, a nie szkodzi i nie trzeba się go bać. Jeśli jednak wasze dzieci boją się wizyt u lekarzy, to mam dla was doskonałą propozycję – przeczytajcie im tę książkę! 

Zaczyna się dość niewinnie, ot tytułowy Staś Pętelka spotyka się ze swoją uroczą koleżanka na placu zabaw. Zabawy w piasku, gotowanie zupki, te sprawy, wszystkie mamy to znają, prawda? A po powrocie do domu lub na następny dzień okazuje się, że dzieci skarżą się na ból brzucha… I chcąc, czy nie chcąc, trzeba iść do pana doktora. 

Barbara Supeł przeprowadza małych czytelników przez kolejne etapy wizyty w przychodni, od momentu pojawienia się bólu, poprzez rejestrację, aż do samego doktora, apteki i powrotu do domu z listą różnych zaleceń. Z małym Stasiem z łatwością utożsami się każdy maluch, a prostota z jaką została opisana cała procedura powinna nieco oswoić lęki przed lekarzem.

Barbara Supeł, Staś Pętelka. Dzielny pacjent, Warszawa, Wydawnictwo Zielona Sowa 2019