Znacie Krowę Matyldę? Mam wrażenie, że to jedna z najsympatyczniejszych bohaterek książek dla dzieci, więc jeśli macie w domu jakiegoś brzdąca, to koniecznie musicie go zapoznać z tą uroczą krówką, która tym razem nie chce się kąpać. 

Pewnego ciepłego dnia Matylda i jej zaprzyjaźnione świnki, kurki i inne zwierzęta bawiły się w zamek. Rycerka Matylda starała się dzielnie go chronić, choć hordy dzikich kur atakujące mury z każdej strony wcale jej tego nie ułatwiały. Koniec końców zwierzaki ubrudziły się jak nieboskie stworzenia, wszystkie jednak po zakończonej zabawie bardzo grzecznie dały się umyć. Wszystkie poza Krową Matyldą, która tego dnia wyjątkowo nie miała ochoty na dłuższą kąpiel. Chowała się więc tam, gdzie za nic nie była w stanie się zmieścić, uciekała przed gospodynią, wymyślając przeróżne sposoby, aby uniknąć spotkania z wodą, a choć gospodyni starała się jak mogła, zachęcając swoją podopieczną na różne sposoby, a w końcu nawet wymyślając pewien podstęp, okazało się, że… cóż, czasami można po prostu pójść spać niekoniecznie czystym, w końcu odrobina brudu jeszcze nikomu nie zaszkodziła, prawda?

Bo czasem każdy z nas może po prostu nie mieć na coś ochoty. I choć Bąbel jest dzieckiem, którego wcale do kąpieli namawiać nie trzeba, a gdy przychodzi określona godzina przeważnie sam nas ciągnie w stronę łazienki i czasem problem polega raczej na tym, by go z wanny wyciągnąć, to bywają oczywiście dni, kiedy za nic się do tej wanny zaciągnąć nie da. Bo nie. Bo mu się nie chce, bo jest zmęczony, bo nie ma ochoty, bo jest mnóstwo innych znacznie bardziej fascynujących rzeczy do zrobienia, bo, bo, bo… bo odrobina brudu jeszcze nikomu nie zaszkodziła, o! I wtedy mogę jak ta gospodyni: prośbą, groźbą, a nawet podstępem, a i tak nic z tego nie będzie. 

Na myśl o bohaterce tej opowieści przychodzi mi wciąż do głowy tylko jedno określenie. Krowa Matylda jest po prostu urocza. Absolutnie urocza i nie da się jej nie polubić. To książka zdecydowanie dla najmłodszych czytelników, bo całość opiera się na ilustracjach, tekstu jest mało, wszystko, co dzieje się na obrazkach opisane jest bardzo prosto i zwięźle, ale choć oszczędna w słowa, książka Alexandra Steffensmeiera to bardzo zabawna historyjka, która z pewnością rozbawi zarówno was, jak i waszych milusińskich. 

Alexander Steffensmeier, Krowa Matylda nie chce się kąpać, Poznać, Media Rodzina 2018