Jeśli znacie serię Czytam sobie…, to wiecie już, że to książeczki, które z całą pewnością warto podsunąć dzieciom zaczynającym dopiero przygodę z samodzielnym czytaniem. Duża czcionka i stosunkowo mało tekstu na stronach, zachęcają do tego, by dzieciaki same śledziły tekst. Do nas trafiły ostatnio dwie pozycje, obydwie wyjątkowe i ciekawe, opowiadające o życiu dwojga zupełnie różnych, ale zdecydowanie niezwykłych postaci.

PilsudskiISendlerowa

Życiorys Józefa Piłsudskiego poznajemy dzięki wujowi Ksaweremu, który przybliża go swojemu bratankowi Rafałowi i bratanicy Heli. Podczas spaceru po Starym Mieście Rafał dziwi się po co wokół tyle flag, stryjek zaś rozpoczyna opowieść o tym jak to ponad dwieście lat temu Polska zniknęła z mapy Europy i pokrótce mówi o tym, jak z powrotem się na niej znalazła. Pokrótce zostaje nam więc streszczona historia odzyskania niepodległości i roli, jaką w tym wszystkim odegrał tytułowy Komendant wolnej Polski. Tekst jest stosunkowo krótki, ale Wojciech Widłak z łatwością przemycił w nim wszystko to, co najważniejsze, sprawiając, że ta lekcja historii staje się nie tylko pożyteczna, ale przede wszystkim strawna i przyjemna nawet dla tych czytelników, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z czytaniem.

PilsudskiISendlerowa1

Nie inaczej dzieje się w przypadku opowieści o Irenie Sendlerowej. Tu już tekstu mamy nieco więcej i pojawiają się nieco trudniejsze wyrażenia, ale też książka została zaliczona do poziomu 3, a więc przeznaczona dla nieco starszych dzieci, które z czytaniem radzą sobie już znacznie lepiej. Dodatkowo wszystko to, co mogłoby się wydawać niezrozumiane, zostało zebrane w formie słowniczka zamieszczonego na końcu książki. Ewa Nowak przedstawia postać Ireny Sendlerowej na tle wydarzeń II wojny światowej, pisząc pokrótce o jej bohaterstwie i tym, co uczyniła dla żydowskich dzieci. Kto uratował jedno życie… zdecydowanie warte jest podsunięcia znajomym siedmiolatkom.

PilsudskiISendlerowa2

Życiorysy obydwu postaci zostały właściwie skrócone do niezbędnego minimum, ale mimo tego autorzy zawarli w swoich książkach wszystko to, co najważniejsze. Dobrze, że powstają takie książki, dobrze, że są autorzy, którzy tak ważne dla historii Polski postacie potrafią przedstawić w taki sposób, aby trafić nawet do najmłodszego czytelnika. Ja w wieku pięciu czy nawet i siedmiu lat, a do takich dzieci skierowane są obydwie książeczki nie miałam chyba pojęcia kim jest Józef Piłsudski, nie mówiąc już o Irenie Sendlerowej, więc cieszę się, że swojemu dziecku będę mogła ich w łatwy sposób przedstawić. Polecam z całego serca.

Wojciech Widłak, Komendant wolnej Polski. O Józefie Piłsudskim, Warszawa, Egmont 2018

Ewa Nowak, Kto uratował jedno życie… Historia Ireny Sendlerowej, Warszawa, Egmont 2018