René Goscinny i Jean-Jacques Sempé kilkadziesiąt lat temu stworzyli zbiór historyjek, które do dziś cieszą się popularnością wśród starszych i młodszych oraz bohaterów, z którymi mogą utożsamiać się kolejne pokolenia. Dzięki temu, że Nasza Księgarnia postanowiła wznowić serię, w skład której wchodzą kolejno: Mikołajek, Rekreacje Mikołajka, Mikołajek i inne chłopaki, Wakacje Mikołajka oraz Mikołajek ma kłopoty, wreszcie mam w końcu na półce całą piątkę, z czego ogromnie się cieszę, bo myślę, że jeszcze nie raz do tych książeczek powrócę. 

Tak naprawdę każdy z tomów Rene Goscinnyego można czytać niezależnie od siebie, bo na początku każdego z nich powtarza się przedstawienie głównych postaci, bez problemu więc połapiemy się kto jest kim i jakie relacje łączą go z głównym bohaterem. Także historyjki zamieszczone w poszczególnych tomach można czytać wyrywkowo, bo choć autor zachowuje jako taką ciągłość, to jednak opowiadania nie są ze sobą połączone na tyle istotnymi elementami, żeby kolejność czytania narzucać czytelnikowi z góry. A biorąc pod uwagę, że głównym odbiorcą jest dziecko, to tym lepiej, bo może ono zacząć w dowolnym momencie i w dowolnym momencie skończyć.

Każda z pięciu książeczek wchodzących w skład serii o Mikołajku zawiera w sobie kilkanaście krótkich zabawnych historyjek z codziennego, na ogół szkolnego, życia tytułowego bohatera i innych chłopaków. Większość postaci przewija się przez całą serię (wyłącznie w Wakacjach Mikołajka, z akcją w okresie letnim, poznajemy kilku nowych bohaterów, chłopaków, których Mikołajek spotyka na wakacyjnych wyjazdach), a postacie to nie byle jakie, bo właściwie każdy bohater pojawiający się na kartach książek Goscinny’ego i Sempe’ego jest na swój sposób wyjątkowy i to właśnie ich cechy charakterystyczne, sprawiają, że mimo upływu lat Mikołajki wciąż są tak chętnie czytane. Moim faworytem od zawsze i chyba już na zawsze pozostanie Alcest, wiecznie w towarzystwie kanapki z dżemem lub bułeczki z czekoladą, bo wiecie, Alcest to taki grubas, który bez przerwy je

Trudno streścić poszczególne tomy i chyba bez sensu próbować to zrobić, więc po prostu tych, którzy jeszcze Mikołajka nie znają zapewniam, że uśmiejecie się jak rzadko przy czytaniu o tym, jak trudno zrobić wspólne zdjęcie całej klasie, co począć z cygarem, jeśli już podkradnie się je rodzicom, czym zająć się na wagarach, co kupić w prezencie pani nauczycielce, jak jechać na camping nie wyjeżdżając z miasta i że dziewczyny tak naprawdę też są całkiem fajne. Poczytacie także o tym, co można zrobić z dziesięciofrankowym banknotem, że zakupy bez mamy wcale nie są takie łatwe, dlaczego lepiej nie zadzierać z Bandą Mścicieli, a także o wielu innych przygodach, a przede wszystkim o tym jak kłopotliwe jest upilnowanie zaledwie kilku chłopców, z których każdy chciałby być w centrum zainteresowania. I którzy przy okazji najbardziej lubią dawać sobie fangi w nos, bez względu na to czy znajdują się w szkole, domu, na boisku, czy na plaży.

Mikołajek ma już swoje lata, trudno mi powiedzieć jak odbierają go współczesne dzieci, wychowane w świecie najnowszych technologii, w którym granie na komputerze stanowi znacznie ciekawszą rozrywkę niż granie w piłkę na boisku. Myślę jednak, że cała seria o Mikołajku i jego kumplach nadal może być doskonałą zabawą dla małych, a na pewno będzie nią dla dużych. Ja całą bandę polubiłam już jakiś czas temu, teraz czytając ponownie tą serię, zapałałam do nich jeszcze większą sympatią. To książeczki, które wywołują uśmiech na twarzy, niekontrolowane wybuchy śmiechu, a przede wszystkim mnóstwo ciepełka wokół serca. Jeśli nie macie jeszcze skompletowanej tej serii w starym wydaniu, to myślę, że nic nie stoi na przeszkodzie, by nabyć sobie nowe. Na pewno nie będziecie żałować, no bo co, kurde blade!

René Goscinny i Jean-Jacques Sempé, Mikołajek, Warszawa, Nasza Księgarnia 2014

René Goscinny i Jean-Jacques Sempé, Rekreacje Mikołajka, Warszawa, Nasza Księgarnia 2014

René Goscinny i Jean-Jacques Sempé, Mikołajek i inne chłopaki, Warszawa, Nasza Księgarnia 2014

René Goscinny i Jean-Jacques Sempé, Wakacje Mikołajka, Warszawa, Nasza Księgarnia 2014

René Goscinny i Jean-Jacques Sempé, Warszawa, Mikołajek ma kłopoty, Nasza Księgarnia 2014