Mogłoby się wydawać, że labirynty to zabawa na chwilę. Raz i do oddania. Nic bardziej mylnego. Nie z Bąblem. U nas labirynty są zabawą na długie godziny. Godziny samemu, godziny z mamą, z tatą, z dziadkiem i z kimkolwiek, kto tam się jeszcze napatoczy. Bo można jeździć paluszkiem po tych konkretnie wyznaczonych trasach, ale można też po zupełnie innych. Można się w labiryntach zgubić, można po drodze odnaleźć lubiane postacie, a można trafić na te, które zupełnie nie wzbudzą sympatii. Można też do wyznaczonej drogi dorobić miliony różnych historii, wymyślić bohaterom setki dodatkowych przygód, wystarczy odrobina wyobraźni. A wyobraźni, jak sądzę, Bąbel ma naprawdę znacznie więcej niż odrobinę.

Oczywiście to, że na kartach tych książek znajdziemy postaci, które dobrze znamy, stanowi dodatkowy smaczek. Nie wszystkie bajki już wspólnie oglądaliśmy, ale znaczną większość Bąbel doskonale kojarzy. I tak wśród bajek wytwórni Pixar znajdziemy bohaterów takich produkcji jak Iniemamocni, Coco, Gdzie jest Dory czy Odlot. Buzz i Chudy wzbiją się w przestworza, by dolecieć do Andy’ego, Marlin zrobi wszystko, by jak najszybciej dotrzeć do porwanego przez nurka Nemo, Zygzak McQueen będzie musiał dotrzeć na spotkanie ze Złomkiem, a Mike i Sulley biegiem zdążyć na wykład na Wydziale Straszologii. Wśród bajek Disneya natomiast spotkamy chociażby Małą Syrenkę zmierzającą do księcia Eryka, Pongo i Perditę prowadzących swoje szczeniaki do Rogra i Anity, słoniątko Dumbo marzące o powrocie do swojej mamy oraz Alicję z Krainy Czarów, która niemal spóźniła się na partyjkę krykieta z Królową Kier.

Książki mają duży format i kartonowe strony, zniosą więc dzielnie wielokrotne ich wertowanie (a także ataki młodszej siostry). A dodatkowo przy każdej z bajek, poza labiryntem, znalazło się także dziesięć szczegółów do odnalezienia na ilustracji, dzięki czemu i fani wyszukiwanek wszelakich będą z pewnością zadowoleni.

Mapy i labirynty. Zakręcona księga zabaw. Pixar, Warszawa, Wydawnictwo Egmont 2020

Mapy i labirynty. Zakręcona księga zabaw. Disney, Warszawa, Wydawnictwo Egmont 2020