To kolejna książka po którą sięgnęłam dzięki zachętom na Waszych blogach i kolejna z tych, które aż żal jest oddawać do biblioteki. Mam nadzieję, że nie ugrzęźnie tam między jakimiś zapomnianymi tomami i kolejnemu czytelnikowi dostarczy tyle radości, ile dostarczyła mnie.

Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek to powieść składająca się w właściwie w całości z listów .Listy te w większości pisane są przez Juliet Ashton, pisarkę szukającą tematu do swojej kolejnej książki. Koresponduje ona ze swoim wydawcą i zarazem jednym z najlepszych przyjaciół Sydneyem, jego siostrą i swoją przyjaciółką. Z czasem nawiązuje także kontakt z członkami tytułowego Stowarzyszenia, a staje się tak za sprawą jej książki odnalezionej przez Dawseya, mężczyzny do szaleństwa zakochanego w pisarstwie Charlesa Lamba. To właściwie dzięki niemu Juliet ma okazję poznać resztę mieszkańców Guernsey, bo o dziwo nie poznaje tylko członków Stowarzyszenia, ale też ludzi zupełnie im przeciwnym, okoliczności powstania ich grupy, a także warunków życia jakie panowały w miasteczku podczas drugiej wojny światowej, gdy Wyspy Normandzkie w całości znajdowały się pod okupacją niemiecką.

Książka jest cudowna. Napisana prostym, przyjemnym stylem sprawiającym, że pochłania się ją właściwie za jednym razem, a jednocześnie przywodzącym mi na myśl książki Fannie Flagg. Bo zarówno ona, jak i autorki potrafią stworzyć nadzwyczaj ciepłą atrmosferę. Niesamowicie wciągnęły mnie losy tych ludzi, których z pozoru nic nigdy nie miało połączyć. Ludzi, którzy zaczęli z miłością myśleć o książkach, za sprawą jednego tylko wypadku, który mógł się przecież skończyć dla nich tragicznie. Isola i frenologia rozbawiły mnie do łez, Remy opowiadająca o zasługach Elizabeth wywołała łzy wzruszenia, a Guernsey stało się kolejnym miasteczkiem do którego, zainspirowana lekturą chciałabym się kiedyś wybrać.

Na mój odbiór wpłynęła też na pewno forma książka. I aż przykro się robi, że tak dawno nie dostałam prawdziwego, pachnącego atramentem listu, w który mogłabym się wczytywać raz za razem.

Ocena: 5,5/6

Mary Ann Shaffer, Annie Barrows, Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek, Waszawa, Świat Ksiażki, 2010.