Tak jak poprzednio wspomniałam moje dzieci nie wykazują jeszcze chęci zagłębienia się w tragiczne losy Baudelaire’ów, co wcale nie przeszkodziło mi w tym, by samej znów zatopić się w ich historii. Z niemałą ciekawością pochłonęłam kolejne dwa tomy przygód rodzeństwa.

Po tragicznej śmierci wujcia Monty’ego Wioletka, Klaus i Słoneczko trafiają pod opiekę ciotki Józefiny, kobiety poczciwej, aczkolwiek nieco zafiksowanej na punkcie poprawności gramatycznej i bojącej się nawet własnego cienia. Dom ciotki Józefiny nie jest może wymarzonym miejscem na spędzenie w nim dzieciństwa, a ona sama też nie najlepiej nadaje się do roli opiekunki, zwłaszcza, że boi się nawet użycia kuchenki gazowej, co wiąże się ze spożywaniem wyłącznie zimnych posiłków, ale na jakiś czas staje się dla sierot Baudelaire oazą spokoju. Jest to jednak czas dość krótki, bo już wkrótce natrafiają na hrabiego Olafa, tym razem pod postacią prowadzącego wypożyczalnie zagłówek Kapitana Szlama.

Ogromne okno to więc kolejna historia, w której dzieci doświadczają całej masy przykrych wydarzeń, jednak jest ona niczym w porównaniu do tego, co czeka ich w kolejnej części – Tartaku tortur. Tam bowiem, poza czającym się pod kolejnym marnym przebraniem hrabią Olafem czeka na nich także niewolnicza praca, wyzysk, jeden marny posiłek dziennie i wyjątkowy brak zainteresowania ze strony ich kolejnego prawnego opiekuna, którego twarzy nawet nie są w stanie ujrzeć przez zasłaniająca go makabryczna chmurę dymu.

Jest w książkach Lemony’ego Snicketa coś wielce fascynującego, coś, co wciąga jak bagno, coś, co sprawia, że mimo całego ogromu tragicznych wydarzeń losy rodzeństwa Baudelaire śledzę z wyjątkową ciekawością, zachłannością wręcz, z jednej strony ogromnie im kibicując, z drugiej czekając na to, co złego może się jeszcze wydarzyć.

Lemony Snicket, Seria niefortunnych zdarzeń: Ogromne okno, Warszawa, HarperCollins Polska 2022

Lemony Snicket, Seria niefortunnych zdarzeń: Tartak tortur, Warszawa, HarperCollins Polska 2022

wpis powstał we współpracy z wydawnictwem HarperKids Polska